Czy drewno stanie się „nowym betonem”?

Czy drewno stanie się „nowym betonem”?

Nowa era
budownictwa
drewnianego.

Kilka tygodni temu miałam przyjemność brać udział w drugiej edycji konferencji  Build in wood w Kopenhadze. 

Zaproszono wykładowców o różnych specjalnościach, na co dzień bezpośrednio zajmujących się budownictwem drewnianym. Wśród nich byli między innymi przedstawiciele firm budowlanych, dostawcy, inżynierowie, projektanci.

Organizatorzy zebrali wiele branż w jednym miejscu, by skonfrontować pomysły, promować ten rodzaj budownictwa, a także znaleźć rozwiązania problemów, które często spędzają sen z powiek. 

Poruszane na wydarzeniu tematy dotykały wielu newralgicznych dziedzin z zakresu zrównoważonego budownictwa. Omówiono zagadnienia akustyki, przepisy przeciwpożarowe, estetykę, metody dizajnu i konstrukcję.

Wniosek nasunął się sam. Tak, to działa! Większość problemów, czy to konstrukcyjnych, projektowych, czy wykonawczych, ktoś już wcześniej rozwiązał. Śmiało więc można powiedzieć, że nadchodzi nowa era w budownictwie, gdzie drewno odegra jedną z kluczowych ról.

 

Dlaczego drewno?

Obecnie jedna trzecia populacji (miliard ludzi) mieszka w slamsach ,a 100 milionów jest bezdomna. 

Statystyki pokazują, że za 20lat 75% społeczeństw będzie mieszkało na obszarach zurbanizowanych.  A co za tym idzie, potrzeba budowy nowych domów . 

Drewno jest bardzo dobrą alternatywą dla dzisiejszych metod budowania, ponieważ spełnia warunki zrównoważonego budownictwa np. poprzez : oszczędzanie zasobów, czy nie zanieczyszczanie dodatkowo środowiska.

Drzewa mogą osiągnąć wys. 40 pięter.

Większość ze współczesnych drewnianych wysokościowców ma zaledwie kilka pięter maksymalnie.  Dlatego pytaniem, jakie zadaje sobie Michael Green, w fantastycznym wystąpieniu na TED ( Why we should build wooden skyscrapers? ) jest : dlaczego nie budować drewnianych wieżowców, skoro drzewa mogą osiągnąć wysokość 40 pięter. 

Drewno zdecydowanie jest materiałem przyszłości, przypuszczalnie wkrótce stanie się  „nowym betonem”.  

Właśnie dzisiaj odkrywamy go na nowo, co wiąże się ze zmianą naszych przekonań na temat tego surowca. Może wydawać się nieprawdopodobne, ale technologicznie i konstrukcyjnie jesteśmy w stanie zrobić wiele. Ponadto, posiadając dużą wiedzę, władając dobrą znajomością materiału, można wyeliminować wiele błędów już na etapie projektowym.

Z pewnością jest to moment rewolucji w postrzeganiu drewna i jego wykorzystania (także na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi).

 

Zalety.

Zaletą budownictwa drewnianego jest szybkość i łatwość stawiania konstrukcji. Przy ewentualnym osiadaniu fundamentów, konstrukcja drewniana łatwiej dostosuje się do nierówności.

To przede wszystkim wybór przyjazny środowisku. Co wyróżnia ten materiał to ekologiczność i podleganie recyklingowi. Ponadto świetnie się sprawdza jako materiał konstrukcyjny.

Jest bardzo dobrym izolatorem. Nie traci swojej wytrzymałości przy wzroście temperatury, a przy chłodach dobrze akumuluje ciepło.

Warto również wspomnieć, że budując drewniany budynek możemy zredukować pięciokrotnie CO2 (wg Cree company-oferującej hybrydowe rozwiązania) w porównaniu do budynku betonowego.

Starzenie się drewna,
a estetyka.

Drewno należy do najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Jest bardzo dobrym materiałem konstrukcyjnym, a przy tym  dobrze się prezentuje bez potrzeby dodatkowego „upiększania”.  Większość z nas odbiera go pozytywnie. Jego naturalny kolor koi system nerwowy.  Obcując z tym surowcem we wnętrzu, czujemy się lepiej.

Trzeba pamiętać, że wygląd drewna się zmienia wraz z upływem czasu oraz w zależności od warunków atmosferycznych.  

Przy odpowiednim traktowaniu drewna i przemyśleniu jego „procesu starzenia”, już na etapie projektowym, można wpłynąć na zmieniający się wygląd obiektu. Drewno wraz z wiekiem szlachetnieje i świadomie można wydobyć jego piękno dobrze planując detale.

Interesującym przykładem jest starzenie się świerka syberyjskiego. Drewno zaraz po wybudowaniu ma naturalną, jasno- brązową barwę, która z upływem czasu zmienia się na jasno szary.

Zainteresowanie surowcem wzrasta z roku na rok. W Skandynawii Architekci sięgają coraz częściej po drewno nie tylko ze względów ekologicznych, ale także wizualnych. 

Przygotowanie.

 

By osiągnąć dobrą jakość i wybudować trwały, drewniany budynek, trzeba skupić się na właściwym przygotowaniu surowca.

Dobrze przygotowany materiał, oznacza przemyślany moment ścięcia, przechowania, przygotowania, zaprojektowania detali i wykonania na miejscu budowy.

Ma to niewątpliwie wpływ na zdrowie człowieka (podczas użytkowania), a dodatkowo ma pozytywny impakt na środowisko.

Edukacja.

Pojawiające się wątpliwości są zrozumiałe. Większe zainteresowanie drewnem wiąże się z powstawaniem nowych firm, zmiany funkcjonowania rynku nieruchomości, a także sposobów budowania (przejście z tradycyjnego budowania on site na off site i użycie prefabrykatów).

I tutaj przeszkodą jest niełatwy dostęp do edukacji z zakresu drewnianych konstrukcji. Rynek zdominowały beton i stal i zagwozdką może być znalezienie odpowiedniej szkoły/ instytutu, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Pocieszający jest fakt, iż powstają organizacje, wydarzenia (jak  konferencja Build in Wood), które propagują zrównoważone budownictwo, gromadzące wokół siebie  grono specjalistów, chętnie dzielących się swoją wiedzą. 

Wszystko zależy od nas, bo nasze wybory kreują nasze jutro. Problem zanieczyszczonego środowiska istnieje i dlatego warto rozważyć wybór konstrukcji drewnianej przy budowie nowego domu. Korzyści jakie nam przyniesie mogą być pozytywnie zaskakujące, a na pewno będą dobrą zmianą dla nas i przyszłych pokoleń.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *