Duńska metoda na szczęście!

Duńska metoda na szczęście!

 Hygge,
 to więcej niż trend.
 To sposób życia.

Hygge jest duńską filozofią rozkoszowania się chwila
i odnajdywania szczęścia w drobnostkach.

Nurt, który wyłonił się początkiem XIX-w w Skandynawii, staje się znakiem rozpoznawczym, obecnie drugiego najszczęśliwszego narodu na Świecie (wg raportu ONZ z 2019r.)

Niewątpliwie Hygge ma więcej wspólnego z nastrojem, czy przyjemnym odczuciem, aniżeli rzeczami materialnymi.

Hygge to z norweskiego dobrostan. Słowo pochodzi z XVI wiecznego słowa hugge (obejmować się). 

Pierwsze wzmianki o nim w pisanym języku duńskim pojawiają się na początku XIX-w.  

Warto przypomnieć, że Norwegia i Dania stanowiły jedno królestwo przez blisko pięćset lat, aż do 1814r, a języki obu narodów należą do grupy nordyckich. 

Ich duże podobieństwo ułatwia komunikację obywatelom obu Państw.

Hygge to poczucie bezpieczenstwa, spokoju, harmonii. Mile spedzony wieczor w towarzystwie przyjaciol / kochajacej rodziny, czy dobra goraca czekolada wypita w domowym zaciszu.To czas pomiędzy życiem towarzyskim, a odpoczynkiem.

Prosty przepis na Hygge:

 

Światło.

W kraju gdzie od października do marca klimat nie sprzyja mieszkańcom, kluczową rolę musi odgrywać – światło.

„Potrzeba jest matką wynalazków”. Nie dziwne, że większość znanych projektantów oświetlenia pochodzi właśnie z północy.

Jednym z pionierów jest Poul Henningsen, projektant serii ikonicznych lamp PH. Spędził on wiele lat eksplorując temat wpływu światła na samopoczucie człowieka. Jak słusznie zauważył autor ksiązki ” Hygge _ klucz do szczęscia ” Meik Wiking , Poul Henningsen „był dla oświetlenia tym, kim Edison był dla żarówki”.

Większość Skandynawów ma obsesję na punkcie oświetlenia, ponieważ odpowiednie natężenie i barwa światła może uczynić wnętrze bardziej Hygge.

Przytulną, nordycką atmosferę w swoim wnętrzu można także uzyskać tańszym sposobem, wystarczy zapalić świeczkę.

Komfort.

W kwestii ubioru liczy się swoboda i minimalizm. Myślą przewodnią jest wygoda. Luźne tkaniny , luźno spięte włosy mają sprawiać wrażenie lekkości, a także nie krępować ruchów podczas jazdy na rowerze.

Dystans do siebie i zabawa modą wyróżnia Duńczyków. Poprzez różne zestawienia kolorów, wzorów i materiałów kreują indywidualne stylizacje i co ciekawe zawsze z dumnie podniesioną głową się w nich prezentują.

Rower.

Rower jest must-have każdego Duńczyka. Większość ludzi jeździ na rowerze do pracy, szkoły, sklepu, czy na imprezę. Można na nim przewieźć dosłownie wszystko nawet walizkę wracając z lotniska.

Przyjemności.

 

Nigdzie wcześniej nie spotkałam się z taką ilością cukierni, jak w Kopenhadze. Dania słynie ze swoich wyrobów cukierniczych, a sami Duńczycy przepadają za słodyczami.  Ciekawostką jest to, że w jedzeniu słodyczy przewyższają dwukrotnie średnią europejską. 

Neutralna paleta barw.

Kluczem do uzyskania we wnętrzu odpowiedniej skandynawskiej atmosfery , zaraz obok światła,  jest odpowiednio dobrana paleta barw. Dominującymi kolorami , można się domyślić , są kolory pastelowe, oddające w dużej mierze skandynawski krajobraz. 

Czas dla Siebie.

Hygge to również bycie tu i teraz. Wystarczy tylko wyłączyć telefon, laptop i skupić się na sobie. Sięgnąć po dobrą lekturę, przygotować pyszną gorącą czekoladę, czy pobujać się w hamaku. Opcji jest wiele.

Odpoczynek od codziennych zajęć i pracy, ładuje nas energią do działania i dostarcza wielu inspiracji, zwłaszcza ten w odmianie Hygge. 

Bycie razem.

Centrum dowodzenia Hygge jest bez dwóch zdań dom.  Wg badań 71% Duńczyków uważa, że Hygge doświadczają w domu, bowiem tutaj spędza się najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. 

Z tego powodu koncentrują się na detalach, odpowiednim doborze materiałów, kolorów, dodatków, podczas dekorowania swojego m4. 

Make it wood!

Skandynawskie zamiłowanie do minimalistycznych, ręcznie wykonanych przedmiotów oraz mebli od znanych dizajnerów (najlepiej nordyckich) jest powszechnie zauważalne. 

Drewno jest materiałem, w dużej mierze wykorzystywanym
w meblarstwie i przy wykańczaniu wnętrz. Jest to wytrzymały i trwały surowiec, który z łatwością można pokochać dzięki jego aspektom estetycznym i nie tylko. 

Nadaje wnętrzu ciepły i przytulny ton. Ponadto jest to materiał naturalny i odpowiednio zastosowany w pomieszczeniu wzmacnia to odczucie. 

 



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *