Duńskie zabawki

Duńskie zabawki

Drewniane ptaki – Kristian Vedel

kraina duńskich zabawek

W czasie Świąt miałam okazję spędzić trochę więcej czasu z dziećmi i przyjrzałam się z bliska obecnym trendom zabawkowym. Podczas gdy tak dużo mówi się o prezentach tak i ja postanowiłam poruszyć ten temat na IM i dorzucić kilka inspiracji właśnie z północy, ponieważ często nie myślimy o pochodzeniu i pierwotnym przeznaczeniu przedmiotów znajdujących się w naszych domach. Dlatego przychodzę z pomocą, by odczarować te wszystkie niewiadome na temat duńskich zabawek.

Kaczki - Hans Bølling
Kaczka - Hans Bølling

HISTORIa kaczki.

Wielokrotnie przypadkowe wydarzenie może stać się inspiracją artystyczną do stworzenia arcydzieła. Tak właśnie było w przypadku Hansa Bøllinga, który jest projektantem drewnianych rzeźb 'rodziny kaczek'. Jest to związane z niezwykłą historią zaistniałą w kopenhaskiej dzielnicy Fredriksberg w 1959r, o której notabene rozpisywały się najsłynniejsze tytuły duńskiej prasy. Rodzina kaczek w godzinach szczytu postanowiła 'dołączyć' się do ruchu ulicznego. Do pomocy wkroczył policjant, który bez zastanowienia zatrzymał jadące samochody, by ptaki bezpiecznie mogły opuścić jezdnię. W rezultacie, historia podbiła serca Duńczyków, a szczególnie Hansa, który umiejętnie wykorzystał okazję i powołał do życia drewniane figurki zwierząt.

drewniane ptaki.

Następnym hitem lat 50. okazał się drewniany ptak Kristiana Vedela. Pomimo tego, że zaprojektowana wtedy kolekcja rzeźb składała się z całej rodziny ptaków, do produkcji dopuszczono tylko jedną formę.  Współcześnie wykonuje się wszystkie obiekty z ówczesnego kompletu, które ponadto wytwarza się ręcznie z najlepszej jakości wędzonego i naturalnego dębu.  Ponadto ptaki Vedela mogą odzwierciedlać również emocje m.in. szczęścia, czy smutku dzięki ruchomej główce.

Małpka - Kay Bojsen
Ptaszek - Normann Copenhagen

małpka dla wszystkich.

Kolejną ikoną duńskiego zabawkowego designu jest małpka Kaya Bojsena.  Aż trudno uwierzyć w to, że została stworzona w 1951r. i do tej pory pozostaje bezkonkurencyjna w stosunku do innych dzieł projektanta. Jej unikatowość bierze się z zastosowanego materiału, dopieszczeniu każdego detalu zabawki, a także finezyjności jej kształtu. Do wykonania figurki posłużono się afrykańskim drewnem Limba pochodzącym ze zrównoważonych plantacji.  

Warto podkreślić, że inspiracją do powstania całej gamy drewnianych zwierząt był mały Otto, dla którego od 1919r. Kay zaczął konstruować figurki. Przyczyna była bardzo prosta, ojciec nie mógł już dłużej patrzyć na rozpadające się zabawki małego chłopca.

Ptaszki z kopenhagi

Jednym z piękniejszych przykładów współczesnego designu jest projekt ptaszków Normann Copenhagen z Jan Christian Delfs. Dla wyjaśnienia, perfekcyjnie wykonane, minimalne figurki zwierząt z drewna dębowego, cieszą oczy Skandynawów od 2017r. Impulsem do wykonania tej kolekcji była sama rodzina Jana. Dzieki czemu  każda figurka ma nieco inne proporcje, które mają wyrażać ich odrębność, indywidualność. Poza tym, warto wspomnieć o najbardziej rozpoznawalnym elemencie tego wykonania. Mowa o małym, czarnym, szpiczastym dziobku, który dodaje ponadczasowego wyrazu tej pięknej realizacji. 

rzeźby czy zabawki?

Z pewnością, nie lada wyzwaniem jest odgadnięcie, czy zaprezentowane wcześniej figurki to zabawki, czy akcesoria wystroju wnętrz. Jak zapewne się domyślasz Drogi Czytelniku, jest to kwestią wyboru albo tak zwanego gustu? Jednak niezaprzeczalnie duński design nie należy do najtańszych i większość znanych przeze mnie kolekcjonerów owych dzieł traktuje je jako rzeźby, a nie zabawki dla dzieci. Chociaż zdarzają się wyjątki jak np. poniższy przykład firmy LEGO.

drabina, 
taboret 
lego.

Niewątpliwie od dłuższego czasu zastanawiał mnie fenomen popularności, jak wszystkim dobrze znanej, duńskiej firmy z zabawkami LEGO.  Pierwszymi  nasuwającymi się myślami są małe, plastikowe, pogrupowane tematycznie klocki, które są swego rodzaju przepustką do świata dziecięcej kreacji. Warto tutaj zastanowić się, w jaki sposób firma pochodząca z Billund już dwukrotnie otrzymała nagrodę „Toy of the Century” oraz czy zawsze zajmowała się produkcją zabawek z tworzyw sztucznych?

Godnym uwagi jest fakt, że pierwotnym założeniem firmy LEGO była nie tylko produkcja drewnianych zabawek, ale także drabin, desek do prasowania i taboretów. Firmę założył Ole Kirk Kristiansen w latach 30. z zawodu cieśla i stolarz. Sama nazwa firmy LEGO jest połączeniem duńskich słów “LEGOdt” (“grać dobrze”, „baw się dobrze”). Później jednak zorientowano się, że po łacinie sformułowanie to oznacza „składam”.

świat lego.

Świat pokochał cegiełki LEGO, o kolorach inspirowanych twórczością Mondriana, umożliwiające składanie różnych form w zależności od upodobania i nastroju. Z pewnością strzałem w dziesiątkę było stopniowe zwiększanie asortymentu o mini ludziki, możliwości budowania domów, mostów, czy samochodów, dzięki czemu firma zaczęła się szybko rozwijać. Obecnie możemy powiedzieć, że cel sformułowany w latach 60. stworzenia produktów pozwalających na długie godziny gry w spokoju, nieważne na porę roku, wiek czy płeć, wspomagające rozwój, wyobraźnię i kreatywność użytkowników, został osiągnięty. Rozpoznawalność firmy LEGO i jego systemu jest tak duża, że wręcz niemożliwe jest spotkanie osoby nieznającej jej produktów.

Kreatywność to inteligencjaktóra dobrze się bawi
 
ALBERT EINSTEIN

CZY WIESZ, ŻE??? Na blogu piszę o smaczkach życia na Wyspach Owczych w serii artykułów „Przywiane z Wysp Owczych”. Pierwszy tekst „Dom w stylu Hobbita” grzecznie czeka na Ciebie pod podanym linkiem.

Pozdrawiam / Klaudia Jadwiga BorowiecDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *