Odkryć zakryte – głębiny Wysp Owczych

Odkryć zakryte – głębiny Wysp Owczych

podwodny świat wysp owczych

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jak wyglądają głębiny farerskich wód? Co się tam naprawdę skrywa się pod taflą wody? Czy można łudzić się, by znaleźć skarb co najmniej taki jak z filmu piraci z Karaibów lub chociażby liczyć na piękny naszyjnik Rose z Titanica? O podwodnym świecie Wysp Owczych i kryjących się tam bogactwach – tylko w inspiration- movement!

farerskie głębiny

Po nieco dłuższej przerwie, wracam do blogowania! Pierwszym tematem na „rozgrzewkę” (może trafniejszym sformułowaniem byłoby ochłodzenie) będą farerskie głębiny. Wyspy Owcze to jeden z najbardziej imponujących zakątków na świecie, dysponujący cudowną, niemalże nieskażoną florą i fauną. Jest to zakątek, który niewątpliwie jest jednym z najczystszych na ziemi. Jednakże odwiedzając Wyspy w większości skupiamy się na obszarze lądu. Praktycznie całkowicie ignorując tym samym przestrzeń podwodną, która jak się okazuje, ma o wiele więcej do zaoferowania.

faroe islands diving
faroe islands diving

a można odnaleźć bardzo wiele...

Temat ten jest także pretekstem dla mnie, żeby przemycić Wam kilka ciekawostek ze świata podwodnego. Od kilku miesięcy intensywnie „zanurzam się” w tej tematyce. Ponadto przełamałam swój strach i obawy dotyczący pływania i udało mi się po raz pierwszy w życiu zanurzyć głowę pod wodę i zacząć nurkować z rurką. Zaczęłam odkrywać takim sposobem wszystko to co dosłownie zakryte. 

Od tamtego momentu jestem pod ogromnym wrażeniem tego nieodstępnego jak dotąd dla mnie obszaru. Przez lata ignorowałam tę część naszego globu, usprawiedliwiając się moimi słabymi umiejętnościami pływania – uwierzcie — całkowicie niepotrzebnie (ten temat zagłębie w osobnym wpisie).

faroe islands diving
faroe islands diving

ziemia to wodna planeta!

Jak oceanograf Gene Feldmanmowi podkreśla, Ziemia jest zdecydowanie planetą oceanów (wody). Życie na lądzie ogranicza się do cienkiej warstwy, która zaczyna się nieco pod powierzchnią ziemi i rozciąga się aż po korony drzew. Jednak w oceanach życie napotykamy od tafli wody, aż po głębiny (najgłębszy punkt znajduje się na ok – 12km). Właśnie dlatego oceany zawierają 99% przestrzeni życiowej na naszej planecie.

faroe islands diving
faroe islands diving
faroe islands diving

ile już wiemy o głębinach?

Postawmy sobie teraz pytanie: jak duża część głębin oceanów została przebadana? Bazując na informacjach z National Ocean Service, jest to szokująco mały procent. Zaledwie 5 procent oceanów na Ziemi zostało zbadanych i naniesionych na mapy. Reszta pozostaje w większości nieodkryta i oczywiście niewidoczna dla ludzi.

Jak wiemy oceany stanowią 70 procent powierzchni Ziemi. Innymi słowy, ludzie jeszcze nie zbadali, ani nie odkryli około 65 procent powierzchni Ziemi! Szok! Jeżeli eksploracje głębin porównamy z odkryciami kosmosu, gdzie w ciągu ostatnich dziesięcioleci zobrazowano szczegółowo Księżyc, Merkury i Mars, nasze podwodne odkrycia nie wyjadają imponująco.

faroe islands diving
faroe islands diving

eksploracja kosmosu następuje szybciej niż eksploracja oceanu - dlaczego?

Przede wszystkim jest to naprawdę trudne środowisko do pracy. Jak mówi dalej Gene, to dlatego pod wieloma względami łatwiej jest umieścić człowieka w kosmosie niż wysłać go na dno oceanu! Po pierwsze, ciśnienie wywierane przez wodę jest ogromne. Porównać to można do osoby próbującej obsługiwać 50 jumbo jetów. Co więcej w głębinach jest ciemno i zimno. W przeciwieństwie do przestrzeni, w której możesz widzieć nieustannie, kiedy jesteś w oceanie, nie możesz niczego zobaczyć. Latarka nie może świecić bardzo daleko, a światło słoneczne z każdym metrem w głąb staje się słabsze. To zdecydowanie trudne miejsce do nauki.

Jednak nie traćmy nadziei, technologia nieustannie idzie na przód szukając coraz to nowszych rozwiązań. Interesującym przykładem są satelity świetnie nadające się do przedstawiania nam szerokiego obrazu powierzchni oceanu. Dzięki nim możemy zmierzyć temperaturę, kolor oceanu, wiatry, fale i poziom morza. Ale to, czego obecnie nie możemy zrobić z kosmosu, to spojrzeć w głąb oceanu w 3D.

faroe islands diving
faroe islands diving
faroe islands diving
faroe islands diving
faroe islands diving

co skrywają głębiny wysp owczych?

Co możemy w takim razie zobaczyć pod wodą na obszarze Wysp Owczych?  Farerczycy są nacją swego rodzaju morskich Voyagerów, którzy od dawien dawna trudnią się połowem ryb, więc i tutaj możemy się spodziewać, poza oszałamiająco piękną florą i fauną, podwodnego cmentarzyska wraków statków.

faroe islands diving
faroe islands diving
faroe islands diving

czyste wody wysp owczych mają wszystko czego trzeba!

„Możesz odkrywać kolorowe lasy wodorostów w wielu miejscach nurkowych, o żywych czerwono-niebieskich kolorach, na łatwo dostępnych głębokościach. Występują tu obszerne skaliste rejony z ciekawymi morskimi zwierzętami, takimi jak duże kraby, nurkujące ptaki oraz wiele rodzajów pięknych ukwiałów i muszli.

 Mamy wiele jaskiń, dużych i wąskich, z niesamowitym oświetleniem słonecznym wokół wysp, a wiele z nich jest jeszcze niezbadanych. Wokół wysp znajduje się także wiele wraków na głębokości od 20 do 70 metrów, z których wiele przekształciło się w naturalne rafy ozdobione różnymi formami życia morskiego. 

Wraki są dostępne do eksploracji na wszystkich poziomach umiejętności, od małych łodzi po większe statki i wiemy, jak je znaleźć i jak nimi nawigować. Dzięki łodzi możesz uzyskać dostęp do wielu nietkniętych miejsc nurkowych, które tylko czekają na wizytę.”
Andrias Joansen (astro fotograf, nurek)

Jest to kolejny artykuł z serii   „Przywiane z Wysp Owczych”, opisujący inspiracje z Faroji. Pierwszy z nich o tytule „Dom w stylu Hobbita” grzecznie czeka na Ciebie pod podanym linkiem. Natomiast pozostałe niecierpliwią się stojąc tuż za nim w kolejce: detoks po farersku , top 5 Wysp OwczychSkandynawskie wnętrzaIluminacje Świąteczne i Farerskie złoto.

Pozdrawiam / Klaudia Jadwiga BorowiecDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *