Iluminacje Świąteczne

Iluminacje Świąteczne

czas start

Wszyscy dobrze wiedzą, że czas końca grudnia zwykle kojarzy się ze świętami, potrawami wigilijnymi, rodzinnymi spotkaniami, prezentami i iluminacjami świątecznymi. W tym czasie i północ Europy wypada nie najgorzej. Sami Farerzy swoje przygotowania do celebracji Bożego Narodzenia zaczynają całkiem wcześnie… No właśnie, kiedy najlepiej podjąć się tego wyzwania i czy na pewno jest on domeną grudnia na Wyspach Owczych?

listopad czy grudzień?

Już na przełomie listopada i grudnia farerzy zabierają się za dekorowanie swoich domów. Przepadają, to zdecydowanie za mało powiedziane, za świątecznymi ozdobami i światełkami. Niewątpliwie dodają one szczypty radości w tym stosunkowo ponurym czasie. 

czyli kiedy?

Pomimo tego, że świąteczne iluminacje są domeną stylistyki grudnia, to farerzy bardzo chętnie wykorzystują białe oświetlenie przez cały rok w swoich wnętrzach. Na pewno podczas ważnych wydarzeń w roku, rodzina farerska chętnie oświetli swój dom, dając tym samym znak sąsiadom, że np. obchodzona jest ważna rocznica, odbywają się urodziny czy ktoś z domowników bierze ślub itp.

stolica w pigułce

Tórshavn, jedna z najmniejszych stolic Europy, również i w tym roku wypada znakomicie. Dekoracje pojawiły się w oknach, ozdobiono okiennice, a także ważniejsze ulice miasta.

farerska krzątanina

Osobiście uważam, że najpiękniejszym miesiącem do zobaczenia Wysp jest właśnie grudzień. Jednym z aspektów jest śnieżny, bajkowy krajobraz, niczym z disnejowskiego filmu animowanego Frozen. Poza tym ta wyjątkowa atmosfera, która towarzyszy wszystkim wyspiarzom w owym czasie, powoduje, że tak bardzo chcę stać się jej częścią.

Ponadto zawsze z zaciekawieniem przypatruję się w tym czasie farerskiej krzątaninie, która niczym nie przypomina tej kontynentalnej. Lokalna społeczność co prawda staje się bardziej zabiegana, ale nie tak jak sobie to zapewne wyobrażamy. Prawdę mówiąc, zwykle wszystko przebiega w spokojnej i radosnej atmosferze nachodzących Świąt, zakupów, porządków, koncertów świątecznych i imprez firmowych.

Co ciekawe, dużym wyzwaniem może stać się kupno prezentów dla najbliższych. Ze względu na niewielką ilość sklepów na wyspach jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dostaniemy dwie takie same niespodzianki.

Jest to piąty artykuł z serii   „Przywiane z Wysp Owczych”, opisujący iluminacje świąteczne Wyspiarzy. Pierwszy z nich o tytule „Dom w stylu Hobbita” grzecznie czeka na Ciebie pod podanym linkiem. Natomiast trzy pozostałe niecierpliwią się stojąc tuż za nim w kolejce: detoks po farersku , top 5 Wysp Owczych i Skandynawskie wnętrza.

Pozdrawiam / Klaudia Jadwiga Borowiec

BIBLIOGRAFIA:

JOK PHOTGRAPHY 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *