Jak stworzyć idealne skandynawskie wnętrze?

Jak stworzyć idealne skandynawskie wnętrze?

idealne 
skandynawskie 
wnętrze

Muszę przyznać, że jestem szczęściarą, gdyż wśród grona moich przyjaciółek są same inspirujące kobiety! Pomimo tego, że na co dzień zajmują się odmiennymi rzeczami i często z designem nie mają nic wspólnego, to łączy je jedno – niebywale dobry gust

Od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem sfotografowania wnętrza domu Moniki i Piotrka. Chciałam pokazać dokonaną przez nich metamorfozę domu z lat 80. Muszę przyznać, że długo zwlekałam z tym pytaniem, ale kiedy tylko padło, podekscytowana Monia, bez chwili zastanowienia zgodziła się na sesję wnętrzarską. Dlatego jak tylko znalazłam chwilę czasu, wpadłam na najlepszą, aromatyczną (a na dodatek ekologiczną) kawę z mlekiem migdałowym do sąsiadów i przy okazji zrobiłam odpowiednią dokumentację fotograficzną.

W taki oto sposób jestem dumną posiadaczką przepisu na skandynawskie wnętrze wg Moniki i Piotrka,  którym się chętnie z Wami podzielę. Szczegóły poniżej.

skandynawskie wnętrze
skandynawskie wnętrze
skandynawskie wnętrze

skandynawskie wnętrze 
w domu z lat 80.,
czy to możliwe?

Każdy Polak na pamięć zna rozkład pomieszczeń w domu z lat 80. ze względu na powtarzający się schemat układu pomieszczeń. Jednak nie tutaj!  Jest to zasługą dobrze wykonanej pracy. Dzięki czemu każdy kącik jest miłym zaskoczeniem, a także dowodem na to, że można stworzyć unikatową stylizację w domu z rynku wtórnego.

Pierwszy raz odwiedzając to wnętrze, zaniemówiłam… Jako architekt z kilkuletnim doświadczeniem, uwielbiam takie momenty. Zawsze wtedy zadaję sobie to samo pytanie, jak to możliwe, żeby tak dobrze zaaranżować przestrzeń, nie będąc profesjonalnym dekoratorem wnętrz?

W związku z tym przeprowadziłyśmy długie rozmowy, podczas których Monika z fascynacją opowiadała mi o historii jej domu. 

historia 
inspiracją

„Nasz dom został wybudowany przez mojego tatę ponad 30 lat temu, jednak nigdy nie udało się tu przenieść z Krakowa całej rodziny. Spedzaliśmy tu natomiast każde wakacje, jest on więc żywy w moich wspomnieniach z dzieciństwa. W między czasie pełnił funkcję handlową — przez wiele lat parter był zaadaptowany na sklep. Od 5 lat to my opiekujemy się tym domem i jesteśmy szczęśliwi, że staliśmy się częścią jego niezwykłej historii.”  Monika

Bez wątpienia, rzuca się w oczy nietypowy układ najniższej kondygnacji, gdzie mieściła się główna przestrzeń sklepowa. Zauważyć można wycięcia w ścianach, obszerny otwór drzwiowy wykończony łukiem.  Jak można się domyślić, służyły one do swobodnego przepływu klientów, a także ułatwiały rozmieszczenie towarów. 

skandynawskie wnętrze
skandynawskie wnętrze

Less is more...
mniej znaczy więcej...

„Less is more„- „Mniej znaczy więcej” to najtrafniejsze stwierdzenie tej realizacji! Nie znajdziecie tu przypadkowo rozmieszczonych przedmiotów, czy mebli upchanych po korytarzach na tzn. chwilę. W związku z czym, każdy element wnętrzarski jest tutaj dokładnie przemyślany na długo przed jego zakupem. Dlatego przestrzeń wypełniana jest tylko ulubionymi rzeczami właścicieli.

W dobie konsumpcjonizmu i tak łatwego dostępu do tanich produktów, tym bardziej chylę czoła, że udało się okiełznać emocje i podjąć racjonalne decyzje przy doborze mebli, a także podejść selektywnie przy wyborze akcesoriów.

dbałość 
o detale

Wyzwaniem była transformacja klatki schodowej, która chyba przysporzyła najwięcej kłopotów właścicielom. Jednak widząc rezultat ich pracy i jej precyzyjne wykonanie potwierdzam, że było warto zainwestować środki, czas i energię dla takiego efektu! Drewniane schody, szklana barierka z szerokim drewnianym pochwytem w kolorze stopnic, tworzą harmonijną całość i są pięknym uzupełnieniem reszty skandynawskiego wnętrza.

„Staramy się nie robić pochopnych zakupów do domu, wszystko jest przemyślane, tak aby w pełni pasowało do naszego stylu.”
Monika
skandynawskie wnętrze
skandynawskie wnętrze

pudrowe kolory

Poprzez wykorzystanie białych ścian i mebli w każdym z pomieszczeń, uwypuklono przestronność miejsca. Dla przeciwwagi i przełamania chłodnej bieli, dodano drewniane tekstury jak np. podłogi, klatka schodowa, drewno kominkowe, czy niektóre meble. Ponadto, uzupełniono realizację kolorowymi akcesoriami, dzięki czemu wszystko razem tworzy jedną, spójną historię.

światło

Przestrzeń, harmonia i ten niesamowity spokój charakteryzują wnętrze domu Moniki i Piotrka. Właściciele zdradzili mi, że pierwszą rzeczą, którą mieli na swojej liście do wykonania, było właśnie wprowadzenie większej ilości światła do środka. Zapewne to jest powodem królującej tutaj bieli i wielkich przeszkleń.

Jak już wcześniej wspomniałam, dom pierwotnie miał zupełnie inne przeznaczenie. Pragmatyzm sklepiku zwyciężył, przez co łatwo sobie wyobrazić wygląd byłego lokalu: ciemne ściany wymalowane farbą olejną, małe okna z ciemnymi framugami. Aż trudno jest mi w to uwierzyć, że tak prezentowało się ówczesne wnętrze, podczas gdy teraz patrzymy na przestronny, jasny salon z widokiem na ogród.

 Optymalna iluminacja skandynawskiego wnętrza jest głównym motorem napędowym Hygge (duńskiej filozofii przyjemności). Jest to zadanie, które zdecydowanie możemy odpisać na kolanie, od mieszkańców północy. W Polsce często o tym zapominamy, ze względu na inne warunki świetlne w tej szerokości geograficznej. Efektem tego jest zwykle mało przytulne, ostre światło zamontowane w centralnej części pomieszczenia. A wystarczy tylko wprowadzić kilka małych zmian, by poczuć większy komfort przebywania wewnątrz.
skandynawskie wnętrze
skandynawskie wnętrze
skandynawskie wnętrze

tekstury

Akcesoria wnętrzarskie mogą zdziałać cuda, dzięki czemu z łatwością można tworzyć aranżacje, nie koniecznie wymieniając co roku meble na nowe. Istotnie kluczem do sukcesu jest gra materiałów- tekstury! To dzięki nim, możemy stworzyć przestrzeń o odpowiadającym nam charakterze. 

W przypadku sąsiadów, salon posiada wiele miękkich materiałów: obicie sofy i fotela, pledy, dywanik, poduszki.  W rezultacie otrzymujemy przytulną domową atmosferę, charakteryzującą skandynawskie wnętrze. Inaczej prezentują się pomieszczenia o innej funkcji jak jadalnia, gdzie ze względów higienicznych, potrzebujemy większej ilości gładkich powierzchni. Natomiast urządzając sypialnie, priorytetem będzie wypoczynek i jakość snu. Dlatego w tym wypadku postawiono na standardową biel, przełamaną akcentami drewnianymi, tkaninami w kolorze pudrowego różu i dekoracją z suszonej trawy. 

Podobnie do innych pomieszczeń, stylizacja pokoju dziecka zachwyca swoją przytulnością. Zastosowanie pudrowych kolorów, delikatnych w dotyku tkanin, przedmiotów o obłym kształcie, było trafnym wyborem dla dwuletniej córeczki.  

skandynawskie 
wnętrze
w małopolsce

Niewątpliwie Monika i Piotr stworzyli idealne środowisko relaksu, odpoczynku i regeneracji sił, a to wszystko na obrzeżach Krakowa. Zaczęło się od jednego pomysłu -przebudowy rodzinnego domu z lat 80. i późniejszej konsekwentnej realizacji planów. Nadal jestem pod wielkim wrażeniem stylowych aranżacji wykonanych przecież przez parę dekoratorów amatorów. Włożyli dużo wysiłku i serca w odnowę domu, a dowodem są przedstawione powyżej zdjęcia tej metamorfozy.

CZY WIESZ, ŻE??? Na blogu piszę o smaczkach życia na Wyspach Owczych w serii artykułów „Przywiane z Wysp Owczych”. Pierwszy tekst „Dom w stylu Hobbita” grzecznie czeka na Ciebie pod podanym linkiem.

Pozdrawiam / Klaudia Jadwiga Borowiec3 thoughts on “Jak stworzyć idealne skandynawskie wnętrze?”

  • Piękne wnętrze dopracowane w najmniejszym szczególe. Myślę, że każdy wnętrzarz czy architekt byłby dumny z takiego projektu w portfolio. Gdyby nie tekst, to pewnie nadal byłabym przekonana, że wnętrze pochodzi z Wysp Owczych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *