Jak wygląda współczesna architektura drewniana?

Jak wygląda współczesna architektura drewniana?

Współczesna architektura drewniana nie dość, że stanowi solidną i długowieczną konstrukcję, to ponadto prezentuje się znakomicie. Większość naszych projektanckich wizji może zostać wybudowana przy użyciu drewna. 

perły wyspy fogo

Wyspa Fogo u wybrzeży Kanady na północnym Atlantyku skrywa kilka ciekawych perełek architektury. Jedną z nich jest Long Studio projektu architekta Todda Saundersa. Swoją dynamiką kształtu i minimalną formą oddaje naturę tego wyspiarskiego krajobrazu.

Skrajne warunki pogodowe wymagają staranie przemyślanych detali. Nic nie jest przypadkowe w takim budynku: prosta i solidna konstrukcja , odpowiednia ekspozycja budynku na słońce, uformowanie chroniące przed uporczywym wiatrem, a także podkreślenie walorów krajobrazu, to tylko niektóre aspekty, które architekci biorą pod uwagę w trakcie projektowania. 

Metoda budowania obiektu w takim surowym środowisku rozwiązano bardzo prosto. 

Budynek stawia się w krajobrazie na betonowej bazie lub kolumnach , w zależności od podłoża. Reszta elementów jest przygotowywana jako prefabrykaty w fabryce zazwyczaj podczas miesięcy zimowych, a w miesiącach letnich kotwiczy się na miejscu budowy.

 

Kopenhaska hybryda

Innym przykładem jest obiekt znajdujący się w Kopenhadze tuż przy plaży Amager.  Jest on wynikiem współpracy duńskiego biura projektowego BIG oraz JDS.

To budynek hybryda, splata ze sobą dwie różne funkcje.  które architekci w ciekawy sposób połączyli ze sobą (klub żeglarski i centrum młodzieżowe). 

Aby dwie grupy mogły dzielić ze sobą przestrzeń, projektanci rozgraniczyli ich potrzeby. Dzieci potrzebują przestrzeni do zabawy, aktywności fizycznej, spędzania czasu na zewnątrz,  podczas gdy żeglarze w dużej mierze życzą sobie miejsca do cumowania i przechowywania łodzi.

 

Rozwiązaniem kompromisowym było wzniesienie dachu na odpowiednią wysokość, by możliwe było przechowanie łodzi oraz nadanie mu pofałdowanego kształtu, aby stanowił przestrzeń do biegania dla dzieci.

Intrygująca, organiczna forma, stanowi ciekawy punkt odniesienia na mapie Kopenhagi. Realizacja ta pokazuje również jedną z wielu możliwych opcji zastosowania drewna we współczesnej architekturze. Pozornie niemożliwe, a jednak wykonalne. 

 

Norweska mała architektura

Jednym z moich ulubionych skandynawskich obiektów jest pawilon Tverrfjellhytta w Norwegii, którą zawdzięczamy architektom z biura Snøhetta. Moja fascynacja małą norweską architekturą zaczęła się właśnie od zobaczenia tego projektu. 

Budynek umiejętnie wpisuje się w krajobraz. Swoją skromną formą nie konkuruje z otoczeniem, a raczej stanowi ciekawy element dodany. 

 

 

Z szacunku do tradycyjnych, lokalnych metod budowlanych, projektanci postawili sobie za cel 'przetłumaczenie' ich na współczesny język architektury, przy użyciu najnowszych technologii.  Dobór materiałów był także istotnych aspektem, ze względu na  trudne warunki pogodowe . 

W taki oto sposób powstał pofalowany drewniany kształt, który został zamknięty w pudełkowej strukturze. Jest to ciekawa rzeźba, która także pełni funkcję siedziska.  Organiczne elementy wnętrza zostały zbudowane przez norweskich stoczniowców w Hardangerfjord z 10 calowych, kwadratowych belek sosnowych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *