Top 5 budynków – Przywiane z Wysp Owczych

Top 5 budynków – Przywiane z Wysp Owczych

top 5 wysp owczych

Kilka dni temu miałam przyjemność razem z Marcinem Michalskim z Projekt Føroyar przygotować zestawienie top 5 budynków na Wyspach Owczych. Podsumowując naszą małą współpracę  przedstawiam architektoniczny crème de la crème najciekawszych wg nas obiektów Faroji.

A pełnowymiarowy tekst znajdziecie na stronie Festiwalu Nordic Talking.

„Dobra architektura potrafi oszołomić i zachwycić, jej moc oddziaływania na ludzi bywa ogromna. Ci, którzy potrafią opowiadać o architekturze, są niczym czarnoksiężnicy czerpiący z wiedzy tajemnej. W architektonicznym krajobrazie Wysp Owczych znaleźć możemy prawdziwe perły.”

1. Ratusz w Norðragøta

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała na samym początku o naszym Norðragøckim dziecku –czyli  siedzibie władz gminy Gøta.  Warto dodać, że ratusz ma już na swoim koncie kilka międzynarodowych nagród architektonicznych. 

Co ciekawe, pomysł na kształt budynku bierze się z relacji budynek-krajobraz, co jest zauważalne w farerskiej historii budownictwa. Patrząc na tę realizację bardzo szybko można zrozumieć intencje projektującego -budynek ma stać się integralną częścią otoczenia.

2. Szkoła Glasir w Tórshavn

Budynek, który został zaprojektowany przez znane duńskie biuro BIG, od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Przede wszystkim jest to pierwszy budynek na Wyspach Owczych o tak odważnej formie i z tak wielkimi przeszkleniami (na marginesie dodam, że każde większe przeszklenie na Wyspach łączy się z gigantycznymi kosztami, gdyż trzeba zadbać o odpowiednie detale i materiały, które przetrwają porywiste wiatry).

3. Dom Ósbjørna Jacobsena, (syðrugøckie Hollywood)

Nie da się ukryć, że jest to nowy kierunek w projektowaniu współczesnych farerskich domów, o którym przypuszczalnie za jakiś czas będziemy czytać w książkach architektonicznych. Bezsprzecznie wyrasta on z tradycyjnego budownictwa archipelagu, a także skrupulatnej analizy nasłonecznienia, warunków pogodowych i odważnemu nawiązaniu do górzystego krajobrazu wysp.

4. Dom architekta Eyðuna Eliasena
w Tórshavn

Intrygujące jest to, że z pozoru zwyczajny budynek skrywa wiele dobrze przemyślanych detali. Przede wszystkim zaglądając do środka domu Eyðuna zwrócimy uwagę nie tylko na odważne zestawienie barw, ale także na szczegóły wykonanych mebli. Dla wyjaśnienia, meble są w większości wbudowane w ściany, przez co w umiejętny sposób przeniesiono uwagę na inne elementy wystroju.

4. Farerskie kopuły - Kvívík igloo

Nadal nie mogę wyjść z podziwu, że ten oryginalny projekt doczekał się swojej prefabrykowanej realizacji na początku lat 90.  Bezsprzecznie tutaj powinno paść pytanie, co takiego właściwie mieści się w środku? Z pozoru malutkie obiekty Hobbita są czymś w rodzaju farerskich domków letniskowych, dla tych którzy potrzebują odciąć się od miejskiego zgiełku i spędzić więcej czasu na łonie natury. Blisko 30m2 wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób by pomieściło salon, niewielką kuchnię i sypialnię. 

Jest to trzeci artykuł z serii   „Przywiane z Wysp Owczych”. 

Pierwszy z nich o tytule „Dom w stylu Hobbita” grzecznie czeka na Ciebie pod podanym linkiem.

Pozdrawiam / Klaudia Borowiec

BIBLIOGRAFIA:

Ratusz w Nordagota

Szkoła Glasir

Dom Jacobsena – prywatne zdjęcia

Dom Eliasena

IglooDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *